A „Világ Legnagyobb Tanórája”

 

2017-ben iskolánk is csatlakozott a

Világ Legnagyobb Tanórája”

elnevezésű kezdeményezéshez

 

2015 szeptemberében az Egyesült Nemzetek Szervezetének mind a 193 tagországa elfogadta a Fenntartható Fejlődési Célokat vagy ismertebb nevükön a „Globális Célokat”.

A „Keretrendszer 2030” 17 célkitűzést tartalmaz, amelyek az elkövetkező 15 évben a mélyszegénység, az éghajlatváltozás és egyenlőtlenségek együttes megszüntetésével kívánják előremozdítani a fejlődést. Ez a történelmi jelentőségű egyezmény mindnyájunknak utat nyit egy jobb és fenntarthatóbb jövő felé.

Minden egyes célkitűzés, a szegénység felszámolásától kezdve (1. cél) az egyenlőtlenségek csökkentésén át (10. cél), a bolygónk védelméig (13. cél), egyértelmű és mérhető célokat kínál. A törekvés lényege, hogy az országok és az állampolgárok reagáljanak a cselekvési felhívásra és teljesítsék a célokat 2030-ig.
Az ENSZ a Világ Legnagyobb Tanórája (VLT) keretében szeretné megismertetni a gyerekekkel a Globális Célokat. A szervezők ebben az évben is kijelölték a 17 globális cél megismertetése mellé azokat a témákat, amit részletesebben terveznek körüljárni. Idén a tudatos táplálkozás, a felelős élelmiszerfogyasztás és az ezzel kapcsolatos fenntarthatósági témák lesznek a középpontban.
 
 
Globális Célok a Fenntartható Fejlődésért

 

 

 

A szeptember 18-án kezdődő programhoz csatlakoztak a 2.b osztályosok is. Ők megtekintették a szervezők által javasolt kisfilmet, majd az iskolai ebéddel kapcsolatosan tették fel iskolánk szakácsának, Molnár Pali bácsinak a tudatos táplálkozással kapcsolatos kérdéseiket:

 

  • Ki termesztette vagy segítette az ételek előállítását?

  • Milyen hosszú utat tett meg az étel, míg elért hozzánk?

  • A tányéron lévő étel hány eleme tartalmazott finomított cukrot?

  • Mibe voltak csomagolva az ebédhez szükséges alapanyagok?

  • Az ebéd hány eleme volt hazai termelésű/készítésű?

 

Csoportokban megbeszélték, hogy mire kell figyelniük, ha egészséges ételt szeretnének választani, hogy mennyi ételt pazaroltak el és azt is, hogy mit tehetnének másképp és azt kinek mondhatják el.

Az tanóra végén pedig mindannyian tettek egy-egy étkezéssel, tudatos élelmiszervásárlással, fogyasztással kapcsolatos fogadalmat.