Jeles napok

Ezen az oldalon a legismertebb jeles napokkal találkozhatsz. A teljesség igénye nélkül közöljük azokat, melyekre az iskolai órákon és a hétköznapokon szükséged lehet. Így év elején a Január hónappal kezdünk, aztán az év során folyamatosan bővítjük a listát.

Mindig akadnak azonban kíváncsi és tudásra szomjas tanulók is:

A jeles napokról talán a legrészletesebb és legkidolgozottabb leírást itt találod a világhálón:
A Neumann-ház Jeles napok oldala

január 01

Újév napja

A néphit szerint olyan lesz az egész esztendő, amilyen az első napja. Vidáman, bőséges falatozások közepette ünnepelték tehát e napot. Már reggel izgatottan figyelték, ki jön elsőként a házhoz újévet köszönteni. Asszony vagy lány nem mehetett ilyenkor vendégségbe, mert úgy tartották, hogy a nők nem hoznak szerencsét a házra. A délelőtti vidám köszöntések után következett az ünnepi ebéd. Az asztalról elmaradhatatlan volt a disznóhús, mert úgy hitték, hogy a disznó előre túrja a szerencsét. Tyúkot és egyéb baromfit nem tálaltak föl, hiszen az meg „hátra kaparja a szerencsét.” A lencse és a kása kedvelt ünnepi ételnek számított: aki megeszi, annyi pénze lesz az új esztendőben, ahány a lencse- vagy kásaszem.

január 06

Vízkereszt napja, a farsangi időszak kezdete

Hagyományosan ekkor ér véget a karácsonyi ünnepkör. Katolikus egyházban a keresztvíz szentelésének ünnepe – a vízkereszt elnevezés is erre utal. Ezt a vizet aztán egész évben megőrizték. Behintették vele a szobát, az istállót, a kutat és a vetőmagot. Gyógyító erőt tulajdonítottak neki, s ha betegek voltak, ittak is belőle egy kortyot. Vízkeresztkor házszentelést is végeztek. Krétával felírták a háromkirályok nevének kezdőbetűjét (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) és az évszámot. Vízkeresztkor szedték le a karácsonyfát, és ekkor rendezték a háromkirályjárást is, a mely a betlehemes játékban szereplő napkeleti bölcsekről kapta a nevét. Fehér ruhába öltözött gyerekek, fejükön papírkoronával járták a házakat és köszöntő énekeket adtak elő.

január 18

Időjósló nap

Piroska napja. Ha ezen a napon fagy, akkor még negyven napig tart a hideg idő.

január 20

Időjósló nap

Fábián és Sebestyén napja. A néphit szerint ezen a napon ébrednek fel téli álmukból a fák. Úgy tartják, hogy ilyenkor vizet szívnak fel a talajból, és megindul bennük a nedvkeringés, az élet.

január 22

A Magyar Kultúra Napja

1989 óta ünnepeljük, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

január 22

Időjósló nap

Vince napja. Egyes helyeken e napon a szőlővesszőből "vinczevesszőt" metszenek. Ezt a meleg szobában vízbe állítják. Figyelik, hogyan hajt ki az ág. Abból következtetnek a következő évi bortermésre. Különösen akkor számíthatnak jó termésre, ha ilyenkor napfényes az idő.