Baleset megelőzési ismeretek oktatása

VI. baleset megelőzési ismeretek oktatása

 

Baleset megelőzési ismeretek oktatásának időpontja:2015.09.07. – 2015.10.21.

Baleset megelőzési ismeretek oktatásának helyszíne:Pávai Vajna Ferenc Általános Iskola; 4200 Hajdúszoboszló, Hőforrás utca 143.

Baleset megelőzési ismeretek oktatásának résztvevői:20 fő tanuló, 1 fő szakmai megvalósító/csoport, 2 csoportban, csoportonként 20 alkalommal

Beszámoló az 1. csoport foglalkozásairól:

 

A gyerekekkel (6-10 éves korosztály) először a gyalogos közlekedésről beszélgettünk. Megnéztük a Közlekedj okosan! rajzfilmet, a látottakat megbeszéltük. A gyerekek is elmondták a saját élményeiket, tapasztalataikat. A következő foglalkozásokon az alapvető jelzőtáblákkal ismerkedtek meg. Nagyon megkönnyítették a dolgunkat a társasjátékok, mert a gyerekek játék közben megtanulhatták a táblák jelentését. Szituációs játékokkal különböző helyzeteket próbáltunk ki, majd megbeszéltük, hogy mi helyes vagy helytelen.

A kerékpáros közlekedést szintén filmnézéssel kezdtük. Megnéztük, megtanultuk egy jól felszerelt kerékpár tartozékait. A gyerekek összehasonlították a sajátjaikkal és volt olyan tartozék, amit utólag fel is szereltek. Szintén megismerkedtek az ehhez tartozó jelzőtáblákkal is. A későbbiekben megismerkedtünk az elsőbbségi szabályokkal. Ezt egy interaktív játék segítéségével próbáltuk a tanulókkal megértetni. Az életkorból adódóan a kisebbeknek ez azért nem mindig volt érthető. A jelzőtáblák, jelzőlámpák, gyalogátkelőhelyek segítségével egy kerékpáros pályát állítottunk fel, amivel a gyerekek a kerékpáros közlekedést gyakorolhatták. Egy gyerekeknek szóló tesztet is kitöltöttek, ami szinte mindenkinek nagyon jól sikerült. Rendeztünk egy közlekedési versenyt is alsós és felsős tanulókkal. A tesztfeladatokat a rendőrség állította össze. A gyerekeknek nagyon tetszett, nagyon jól érezték magukat. Az összes foglalkozásról elmondható, hogy a tanulók szívesen jöttek, jól érezték magukat, jó hangulatban teltek ezek a foglalkozások.

 

Beszámoló a 2. csoport foglalkozásairól:

 

Már az általános iskolában meg kell ismertetni a gyerekekkel a KRESZ szabályait. A foglalkozások alkalmával, ennek megfelelően alakítottuk ki, terveztük meg programjainkat. A foglalkozásokon a tanulóink megismerkedhettek a KRESZ alapvető szabályaival, közlekedési jelzőtáblákkal, kerékpáros technikai alapismeretekkel, a kerékpáros közlekedéssel. Az elmélet és a gyakorlat összhangja akkor kielégítő mértékű, ha az a mindennapi alkalmazásban jelenik meg. Az előre megtervezett tananyag feldolgozásának fontos része a gyakoroltatás, melynek révén a tanuló a közlekedés többi résztvevőjének partnerévé tud válni.

Gyakorlati foglalkozásainkon tanulóink elsajátították, hogy megfelelő figyelmet kell fordítani a gyakorlatban észlelt, tapasztalt hibák korrekciójára, a tökéletes kerékpározási technika elsajátíttatására, a legkülönbözőbb forgalmi helyzetekben való biztonságos közlekedésre. Mindez megfelelő közlekedési szabályismerettel párosuljon. Gyakorlati óráink kitűnő segédeszköze volt a pályázat által biztosított segédeszközök.

Másik fontos célkitűzésünk volt a gyalogos közlekedés szabályainak elsajátítása, melynek célja a városi tömegközlekedés bemutatása, az egyes közlekedési eszközökön való biztonságos és kulturált utazás jellemzőinek megismertetése.

Nagyon jó dolognak és fontosnak tartjuk a gyerekek általános iskolai KRESZ oktatását.

 

Fotók itt találhatóak: